Цю дату визначено в жовтні 1999 року на 30-ій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою привернення уваги світової прогресивної спільноти до безправного становища багатьох поневолених народів, у яких намагаються відібрати рідну мову –основну ознаку нації. В Україні це свято відзначають з 2002 року.
Сучасний німецький дослідник Г. Гарман наводить точну цифру мов на Землі – 6417, тільки 300 з них представлено більше 1 мільйона носіїв; більше половини мають декілька тисяч носіїв, майже 2000 – менше однієї тисячі
Немає кращих і гірших, вищих і нижчих мов. Але є рідна, яку не може замінити жодна інша. Вона якнайкраще пристосована до психологічних особливостей народу, його способу мовлення, уявлень, природного середовища. Українську визнають рідною близько 50 мільйонів мешканців планети.
Наша мова – одна з найдавніших мов світу. Вона – продукт розумової діяльності багатьох попередніх поколінь. Розвиваючись, суспільство універсує й свою мову, робить її досконалішою, багатшою. Без знання рідної мови обійтися ніяк не можна. Людина, яка не хоче знати рідної мови, руйнує те, що повинно стати фундаментом її особистості.
З нагоди святкування Міжнародного дня рідної мови у всіх закладах загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти проведено тематичні дні, тематичні, інтегровані заняття, музичні розваги, літературно-музичні свята, виставки спільних родинних робіт, години духовності, поезії, мовні квести, лінгвістичні ігри, мовознавчі турніри, конкурси читців, виставки-довідкові столи, флешмоби.
Мова рідного народу і найвеличніша, і найсвятіша. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. А той, хто зневажає мову і цурається її, обкрадає і себе, і свій народ.
Підтримуймо рідну українську мову: купуймо в кіоску україномовну газету, а в книгарні – українську книжку. А ще замовляймо на радіо українську пісню. Спілкуймося українською мовою в соціальних мережах, інсталюймо й використовуймо українські програми. Розширюймо україномовну Вікіпедію.
Не варто соромитися розмовляти українською в іншомовному оточенні. Наша мовна стійкість підноситиме престиж державної української мови, адже вона – одна із найдосконаліших мов світу.
Вчені доводять, що мова зникає тоді, коли третина її носіїв перестає нею розмовляти. Любімо рідну мову, спілкуймося нею, бережімо духовний скарб нашої нації!
21 лютого – Міжнародний день рідної мови
- Вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні
- Обласний навчально-практичний семінар з бадмінтону за міжнародною програмою «ShuttlTime»